Králický Sněžník
HOME AKCE  FOTOGRAFIE BLOG                               
Letos jsme snad poprvé zůstali na domácí půdě a rozhodli se uskutečnit podzimní výšlap hraničními lesy přes Králický Sněžník dál na severovýchod do Rychlebských hor.

Čtvrtek 22.11.2012

[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
 
[Click to enlarge image]Za tmy, asi v devět večer, a za houstnoucí mlhy jsme dorazili na parkovišťátko nad Horní Moravou. Venku asi pět nad nulou, rozcestník s červenou značkou ukazoval kamsi do temnot lesa. Něco málo po kilometru svižné chůze jsme kousek v lese nalevo od cesty spíš tušili než viděli tmavou boudu, ze které se vyklubal příhodný krmelec. Tam jsme se nakonec všichni vešli. No... šest z nás si ustlalo uvnitř na seně a Míra, posilněn vínem a THC, usnul venku pod stříškou. Ale to se stalo až mnohem později v noci. Ještě jsme snad ani nestihli sundat batohy a Vašek už v okolí lámal klacky a zakládal na ohýnek. Táborník netáborník, ke slovu přišlo Michalovo PePo, všechno kolem totiž bylo neuvěřitelně nacucané. S jeho pomocí vyskočily první plameny a zanedlouho už jsme se hřáli kolem poctivého táboráčku. Momo vytáhl krabičku se zeleným cukrovím a tak jsme mlsali, zapíjeli to vínem, plkali a čekali, co jako bude. A že bylo. Některým z nás byl plácek před krmelcem malý a země pod nohama nepříliš pevná....

 

Pátek 23.11.2012

[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]Ráno jsme vstali do mlhy, na střechu krmelce padaly z větví kapky vysrážené vody. Bohužel nejen na střechu boudy, ale i na veškeré věci, které pod ní nebyly dobře schované. Na batohy, i do Mírových bot. Tedy do jedné, ale i to stačilo, aby si až do konce vandru nepřestával stěžovat, že je krapet navlhlý. Přesně o desáté jsme se odvalili na cestu a po červené deset kilometrů na Králický Sněžník. Široká cesta rozježděná od lesníků se v rezervaci změnila na sympatickou stezku klikatící se netknutým horským lesem. V předpovědích meteorologové slibovali inverzi, ale nám se neukázal ani náznak modrého nebe. Naopak mlha jako by s nadmořskou výškou houstla. Že už se blížíme k vrcholu bylo patrné i ze sněhové pokrývky, která nahoře neroztála. Na holém vršku[Click to enlarge image] ležely zasněžené rozvaliny někdejší rozhledny s restaurací. V nich se měla schovávat keška, ale ve studeném větru nebylo pro dlouhé hledání dost morálu a zejména pramalé pochopení z mudlovské strany naší výpravy. Rychlá skupinová fotka u značky a raději jsme se dekovali do skrytu stromů, kde bylo počasí přeci jen milosrdnější. Cestou jsme okoukli sochu Slůněte, téměř jsme ji v mlze minuli, a taky pramen Moravy. Na dělání zastávky a oběda nebyla nálada, tak jsme si utáhli bederáky a ťapali dalších pět kilometrů na rozcestí Nad Anděliným pramenem. Tam jsme si odhlasovali sestup o dalších patnáctset metrů k chatě Návrší, kde by mohl být nějaký plac na postavení stanů a snad i něco víc. Chata Návrší je na [Click to enlarge image]vršku sjezdovky a my tam našli poměrně rovnou plošinku, kde jsme raději hned za světla rozbili stany. Teprve pak jsme se šli kouknout dovnitř. V celkem útulné místnosti nabízel správce kromě točené Holby také grilované klobásy. Tudíž nedošlo na vaření z našich zásob a zítra se stím zase potáhneme. Když jsme ochutnali i místní bylinný likér Praděd, padl nám zrak na kytary pověšené na zdi. Správce varoval, že jsou to rozladěná pádla. Měl sice pravdu, ale i tak jsme si celkem fajně zabékali.

[Click to enlarge image]

 

Sobota 24.11.2012

[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]

[Click to enlarge image]Ranní viditelnost nepřesahovala sto metrů, už jsme si na to začali pomalu zvykat. Ke snídani jsme pojedli ze svých zásob a zapili to kávou na chatě. Nad hrníčkem voňavé kávy jsme rozložili Momovy mapy. Nějak jsme díly vytisknutých áčtyřek nemohli popasovat dohromady. Za pomoci velké mapy jsme pak odhalili adventurní vsuvku, kterou pro nás Momo přichystal, protože jednotlivými listy chybělo asi pět kilometrů terénu. Když dostal za uši, vydali jsme se mírně do kopce zpátky na hřebeny. Poměrně nezáživným traverzem jsme došli k hájovně pod Kladské sedlo. V bufetu u silnice nás pan domácí uvedl do sednice, která vypadala jako skanzen druhé poloviny dvacátého století. I Holbu měl dokonale vyčpělou. Dokud ještě bylo světlo, vytáhli jsme nad sedlem vaříky a zase něco ujedli ze svých zásob. Momo se vytasil s noky, podle Dana s ňoky (na toto téma se vedla dlouhá, vášnivá a nerozhodná debata), dělané na cibulce a slanině. Vydařený základ pro další cestu.

 [Click to enlarge image]

A potřebný. Za Zhořelou se začalo smrákat, v mlze a v lese bylo vidět stále míň a míň, z široké cesty se stala stezka pro horské kozy a brzy jsme jen klopýtali, Momo s Vaškem to kdesi vpředu hnali sebevražedným tempem. My vzadu vyměkli a vyndali čelovky. Leč na čele byly houby platné, kvůli mlze pak člověk neviděl lautr nic. V ruce a u kolen hrály svou roli celkem obstojně. U Medvědí boudy nás trochu lákal plácek s ohništěm, ale chtěli jsme dosáhnout chaty Paprsek na kopci Palaši. Takže jsme s jazyky na vestách ve svižném tempu vystoupali stotřicet metrů a svištěli, dokud se nám nezjevily jak mlžné majáky světla na Paprsku. V lokále bylo pár lidí a obsluha velmi studená (zřejmě jsme byli po dvou dnech chození kapku zasmrádlí), tak jsme se tam moc nezdržovali a raději si venku postavili stany. Konečně taky došlo na medvědí mlíka, tahat se s tím vším domů by bylo potupné. U vaření a popíjení jsme probrali vše od prezidentských kandidátů až po kurzy první pomoci (to když se Mírovi vydala v ústrety dřevěná terasa a zastavila se až o jeho gesicht). A teprve až byly Božkovské nápoje ztrestané, mohli jsme se odebrat na kutě.

[Click to enlarge image]

 


Neděle 25.11.2012

[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]
[Click to enlarge image]Ráno za kuropu nás opustil Michal, aby stihl vlak ve Starém Městě a dostal se včas domů na koncert Marillion. Momo si chtěl hrozně moc prohlédnout lesní bary na cestách za horou Smrk, ještě notný kus cesty po hřebenech dál na severovýchod. Přes jeho lobování a navzdory tomu, že nás označil za odpírače, jsme se vydali po zelené značce na jih do Starého Města, po stopách Michalových. Nadějě, že snad alespoň v neděli budeme odměněni nějakými[Click to enlarge image] výhledy, vzala brzy za své. Naopak jsme jednu chvíli měli co dělat, abychom se udrželi na správné cestě. Až v údolí jsme se dostali pod mraky a mohli se podívat dál než na nejbližší stromy. Když už jsme se nemohli nasytit panoramaty, spravili jsme si chuť v hospodě na náměstí, kde právě probíhaly zvěřinové hody. Po srnčím nám bylo houby zle.

[Click to enlarge image]Tři dny jsme lozili po Králickém Sněžníku a Rychlebách. A přesto nemám ani tušení, jak tyhle hory vypadají, když pominu bezprostřední okolí turistické značky. Je to svým způsobem také zážitek. A ten, jak víme, nemusí být příjemný, ale silný...

[Click to enlarge image]
 


 
 

© 2012 Jdemeven.cz