Sardinie 2007
HOME AKCE    FOTOGRAFIE BLOG                               

Dovolená na Sardinii
29.6. - 15.7.2006

Jízda
Pátek a sobota 29.-30.6.

Když jsem asi podesáté prohrabával všehny krabice, abych našel nějakou nesmírně důležitou položku na dovolenkovém seznamu, zapřísahal jsem se, že už nikdy nepojedeme na dovolenou dva týdny po stěhování. V pátek před polednem bylo ale nakonec vše sbaleno a my vyrazili na jih za vzdáleným cílem Sardinií. Po chladných červnových dnech jsme se těšili, že se parádně ohřejeme. Náš původní odhad byl takový, že se někde cestou trochu vyspíme a že bychom se mohli podívat na Florencii za ranního rozbřesku z naší oblíbené vyhlídky ve Fiesole. K městu jsme se ale dostali už krátce po půlnoci. Třeba by noční pohled taky mohl stát za to. Změť návěští a výluk nás dovedla až do centra, div že jsme to neprojeli kolem galerie Uffizi na Ponte Vecchio. Na druhý pokus jsme narazili na nám notoricky známé Piazza del Liberta a odtud už snadno na fiesolský kopec. Tam jsme však ke svému zklamání zjistili, že o nějakém nasvícení města se nedá mluvit. To jsme si mohli vyjet na Ještěd a podívat se na Liberec, výsledek by byl přinejmenším stejný.

Orvieto Ranní svítání nás po krátkém spánku probudilo kousek před Orvietem, městem stojícím na etruské akropoli. Zastavili jsme na snídani na kopci u vyhlídky na město a okolní krajinu. Najednou vedle nás zastavují Bendovi a Kotkovi jsou podle zpráv asi 80 kilometrů za námi. Společně jsme pak našli místo na sraz a odpočinek u lago di Bolzena, kousek od Marty. Když začal tmavý písek na pláži nesnesitelně pálit, sbalili jsme se a vydali se dál do Civitavechhii na trajekt. Bylo zřejmé, že jedeme v sezóně. Řady aut Privoz ve Civittavecchiase táhly jako dlouhý had a všude kolem italský hlahol. Po nalodění zjišťujeme, že už nejsou žádná volná místa k sezení, až později v podpalubí na zádi Kotkovi objevují airplane seating, kam se ještě vlezeme. Než jsme se vymotali z Olbii, padla seriózní tma a navigace zůstala v rukou Tomtomů. Adrenalinovou jízdou dojíždíme do Alghera v půl dvanácté. Po vykládce věcí a spících dětí společně usedáme ke stolku na skleničku a jsme nesmírně rádi, že máme pvních 1550km za sebou.

Kemp
Neděle, 1.7.

Plaz v Algheru Ráno mě probouzí houkání sanitky těsně za hlavou. Naše bungalovy totiž sousedí s frekventovanou algherskou ulicí. Pláž kempu je z valné části obsazená, ale na našich pár dek se místo ještě najde. Jak se dovídáme od starší české turistky, poslední týden vál od severozápadu Mistrál a promíchal moře tak, že je voda velmi osvěžující. Skutečně, je podstatně studenější než Bolzenské jezero. Snad už západní větry ustanou a voda se zase ohřeje. Holčičkám to však očividně nevadilo, hned se pustily do cachtání a písečných prací na břehu.

Marina v AlgheruNa bastachNa bastachNavečer jsme vyjeli podívat se do centra Alghera.  Kolem maríny a na valech okolo města se promenovalo spousta lidí, ale do hustoty na Karlově mostě to mělo pořád ještě daleko. Po setmění jsme našli příhodný bar s venkovním sezením u hradeb, kde došlo i na naše bříška. Cesta z města trvala sice asi jen pět minut, ale holky i tak stihly usnout a umožnily nám tak pokračovat v decentním večeru s přáteli bez vyrušování.

Capo Caccia
Pondělí 2.7.

Pohled z Capo CacciaSchody k Neptunove jeskyni Do Sardinie jsme nejeli kvůli válení na jedinné pláži a tak jsme se po snídani vypakovali směr Capo Caccia, západní mys s majákem, kde se mimo jiné nachází i Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno). Jeskyně je dlouhá 1 200 m, největší podmořské jezírko je asi 9 m hluboké, dlouhé 120 m a široké 25 až 50 m. Jeskyni v roce 1900 náhodně objevil jeden rybář, návštěvníkům byla zpřístupněna o 50 let později. Podle legendy právě tady sídlil bůh moří – Neptun. Dolů ke vstupu vede stěnami útesů závratných 656 schodů. Ty se pak ovšem musejí zase vyšlapat nahoru, což je V Neptunove jeskyni
Capo Cacciav poledním žáru výkon. Viděli jsme i chlápka, co slezl dolů, jen aby zjistil, že v pokladně neberou kreditky, a tak se za brblání otočil a funěl do vrchu ochuzen o kulturní zážitek. Jeskyně nebyla extra veliká, i přesto ale trvalo hodinu, než se tam podařilo natěsnat celou výpravu a pak ji zase vykormidlovat ven.

Zatoka v u Torre del PorticciolokoupaniPo prohlídce jsme našli pláž jen kousíček na sever u Torre del Porticciolo, staré obranné věže, která právě byla v rekonstrukci. Pod ní se schovával kus písečné pláže v malé, kryté, azurové zátoce. Písek sice byl jen asi metr dva do vody, pak už jen kluzké kameny. Dětem to naštěstí nevadilo a my si mohli pěkně zašnorchlovat. Vyzkoušel jsem i Ivčiny Swatchky, co v sobě mají hloubkoměr. Náš nejhlubší ponor byl do sedmi metrů, to už jsem měl brýle k obličeji pořádně přicuclé a v plicích paniku. Přímo u břehu se v mělké vodě vyhřívaly malé rybky a Alice s brýlemi a šnorchlem, obličej ponořený pod hladinu, se je snažila chytat vlastníma rukama. Beznadějně, leč neúnavně.

Bosa
Úterý 3.7.

Plazovy volejbal u kempuObcerstveni na plazi Naše vzpomínky na městečko Bosa, kde jsme v roce 2000 strávili příjemně strašidelný večer, jsou stále silné a rádi bychom se tam podívali zas. Den jsme tedy prolenošili na pláži u Alghera. Vítr trochu zvedl vlny, tak akorát, aby se ještě holky udržely na nohou a my je nemuseli lovit napůl utopené. Osvěžující bríza se taky spolehlivě postarala o to, že jsme byli večer všichni dospělí růžoví jako prasátka a spáleniny nás škrábaly celou noc. To je tak, když se padesátkou mažou jen děti a my si myslíme, že už je naše kůže dost stará na to se spálit. V šest večer jsme nastartovali vozy a vydali se pobřežní cestou na jih do Bosy. Vyhlídky na strmých srázech, kterými se silnice vlnila, byly nádherné. Stejně tak i Bosa.
Ze silnice mezi Algherem a BosouBosa od rekyCentrum Bosy
Zaparkovali jsme u starých (a zchátralých) rybářských domků, odkud to do centra bylo jen přes most. V kostele právě končila večerní mše. Hned naproti na zdi nás do očí trkla řada pohřebních oznámení i s údaji, kdy a kde se budou konat zádušní mše. Na každého nebožtíka jich připadají tří, čtyři, Sardiňané své zesnulé rozhodně nešidí. Úzkými malebnými uličkami se motáme stále vzhůru, kde je na kopci stará neudržovaná ruina tvrze. Holčičky mají o zábavu postaráno, celá čtvrť vypadá jako útulek pro kočky.
Terasy na strechach domuV peci devcat
Cestou dolů do centra potkáváme jedinnou restauraci, kde je narváno k prasknutí. Po chvíli hledání, už téměř za tmy to vzdáváme a usedáme na večeři do café na místním Corso. Zpět do Alghera se motáme silnicí už za naprosté tmy, stovky zatáček zvedají Ivče žaludek a také se starají o to, že holčičky ne a ne usnout, vydržely to až do kempu.
Zatisi v ulickach

Poklady
Středa 4.7.

Torre di Bantine SaleNalez FTF Ráno jsme se probudili do zamračené oblohy a čerstvého větru. Takže jsme pozměnili včerejší plány a místo koupání nabili do GPSky poklady na severozápadě. První z nich, Tore di Bantine Sale, měla do našeho odjezdu neposkvrněný log a tudíž se rýsovala možnost ukořistit ji jako FTFku. Kdo ji najde první? Nabízel jsem Petrovi, že už jeden prvonález máme, ale s díky odmítl, že to se uvidí, kdo ji objeví dřív. Z parkoviště to bylo ještě asi 250 metrů a brzy jsme nechali holčičky a všechny ostatní za sebou. Signál dobrý, šipka v přístroji nás směrovala jistě k jedinnému možnému místu pro schovku. Štěstí se nakonec usmálo na Sedláčky a můžeme si tak připsat druhou FTFku. Později jsme se z logu dověděli, že se štěstím. Jiná výprava z Čech si totiž poznamenala špatné souřadnice a poklad minula o pět kilometrů.
Opustena ArgentieraNa vrchol k pokladu Další keška nás zavedla o dvacet kilometrů dál do opuštěné těžařské vesnice Argentiera, kde se od dob Říma až do šedesátých let těžilo stříbro. Dneska už je vše opuštěné a v chátrajícím stavu, místní zákony z nějakého důvodu neumožňují na těchto pozemcích další výstavbu a tak se sem rekreační objekty a turisté ještě neprotlačili. Cestou zpět jsme se chtěli zastavit na farmě, kde prodávájí místní sýr. Prašné cesty nás vedly kdoví kam, až nám poradili v nějakém velkokvětinářství, kam že to musíme vyjet. Farmář nás všechny pozval do sednice a nabídl své sýry k ochutnání. Dva druhy, oba ovčí, jeden starší a druhý míň zralý. Excelentní chuť si nás získala a tak jsme si dohromady koupili bochánek od každého, celkem pět kilo, U vyrobce ovciho syraU vinareže si uděláme sýrové orgie. Co by to bylo jíst sýr bez vína a proto jsme si nechali poradit a dokodrcali se k místnímu vinaři. Bodrý upovídaný chlapík se ženou, oba odněkud od Benátek, nám dal okoštovat svůj Cabernet a Chardonnay. Vína byla vynikající, nabrali jsme od každého po třech litrech, do GPSky zaznamenali souřadnice vinařsví, to kdybychom se potřebovali dozásobit. Do kempu jsme nakonec dorazili mnohem později, než byl původní plán, a proto jsme jízdu na severovýchod do Castelsarda odložili a shodli se, že si zasloužíme pohodové odpoledne buď v kempu nebo na pláži. Naše do růžova spálená bolavá těla se tomu ani v nejmenším nevzpírala.

Castelsardo
čtvrtek, 5.7.

Tvrz v CastelsarduChram Svateho AntoninaZapalujeme svicky v kostele Sv. Marie
Stále teplota slabě nad dvacítku a čerstvý vítr, proto jsme se rozhodli navštívit Castelsardo na severním pobřeží Sardinie. Přivítaly nás bílé hřebeny vln a červené praporky zakazující koupání v moři. Podle průvodce je Castelsardo známé svými košíkářkami a vůbec rukodělnými pracemi. A skutečně, jeden obchůdek vedle druhého nabízely proutěné a slaměné výrobky, keramiku a suvenýry všeho druhu. Ženská většina se zhlédla v korálích a pestrých žabkách, pánksá menšina marně hledala nějakou birrarii k uhašení žízně. Na kopci jsme obešli tvrz, kolem chrámu Sv. Antonína a citadely, strmými uličkami prošli kolem kostela Svaté Marie, kde jsme zapálili několik svíček, až jsme nakonec dospěli do samotné tvrze. Terasy jejího vršku nabízely nádherný výhled na město a okolí, ale museli jsme se téměř držet, aby nás nesfoukly poryvy větru.
Pohled na zapad z vrsku tvrzeZatisi s kominemVlny v Le Bagne
Na zpáteční cestě jsme naplánovali další kešku, nejdřív jsme ale zastavili v Le Bagne na pláži, abychom se na vlny podívali víc z blízka. Nebyly sice tak vysoké, jako před lety na Costa Verde, ale pobřeží bylo prošpikované útesy a balvany, proto zřejmě zákaz koupání. Tak jsme si jen nechali smáčet nohy a prckové se rochnili tůněmi ve skalách. GPS nás pak nasměroval do vnitrozemí k městečku Ósilo, které se malebně vršilo kolem hradu na kopci. Úzkou vlásenkou jsme se pak téměř Kaple u Osilo s vyhledem na Notre Santuario di Bonariadostali na místní nejvyšší kopec se starým kostelíkem Notre Santuário di Bonária. Kešku jsme našli hladce a mohli se kochat kouzelným výhledem do kopcovité a skalnaté krajiny kolem. Opět to byl jeden z pokladů, který nás dovedl na báječné místo, které bychom jinak stoprocentně minuli. Na žádné dlouhé lelkování to nahoře ale nebylo. Teplota v 750 metrech klesla na pouhých 17 stupňů a k tomu prudký vítr, do auta jsme se vrátili poněkud promrzlí. Sjezd prudkými serpentinami na dálnici k Sássari způsobil slabším povahám žaludeční nevolnost. Ženy si večer jakékoliv strádání nahradily dámskou vyjížďkou do Alghera.  Když jsme je před půlnocí viděli přicházet obložené taštičkami a balíčky, vůbec jsem se nedivil, že v peněžence zbývá tak akorát na ranní housku...
OsiloNotre Santuario di BonariaVyhled od pokladu

Koupání v Porto Ferro
pátek, 6.7.

Porto Ferro s vyhledem na Tore di Bantine SaleFlora na dunach u zalivuHladina moře v Algheru byla jak Tálinskej rybník a tak jsme vyjeli na pláž v Porto Ferro, která se nám zalíbila, už když jsme tam byli lovit první poklad. Navíc je krytá od severu takže nehrozí vlny. To jsme si mysleli. Vystoupíme z auta a koukáme na metrové vlny, na pláži červený praporek, plavčík nám vysvětluje, že tam jsou mocné proudy, které by nás snadno odnesly někam na moře. Hledat nějaké jiné místo se nám už nechtělo a tak jsme se plácli do stínu hlídkové věže. Děti si hned začaly hrát s pískem, zatímco my kluci se nechali fackovat od vln u břehu. A říkaly: "Jenom tatínkové se můžou koupat a chodit na pívo, my se musíme hrabat v písku..." Jenomže proudy byly chvílemi skutečně silné, voda tekla podél břehu jako řeka. Trochu dál na moři bylo vidět surfaře, jak se snažejí naskočit na větší vlny. Nad pláží se zvedaly pískové duny, písek tam byl rozpálený jak plotýnka. Škoda, že mě nenapadlo z auta vzít draka, stálý vítr byl na pouštění ideální. Na Otcove se cachtaji ve vlnachzpáteční cestě jsme se opět stavili u našeho vinaře. Nejsem si jistý, jestli ho naše návštěva potěšila, protože jsme ho zcela jasně probudili z jeho odpolední siesty. Ale na druhou stranu jsme nabrali deset litrů a opět rukama nohama poklábosili. Po odpoledním koupání jsme s dětmi navštívili pizzerii vedle kempu. Malá parková úprava s vodotrysky a plastikami před restaurací byla ideálním hřištěm pro všechny děti. I malý Vojtík se našel, když zjistil, že dekorační pomeranče a citróny z mís kolem palem se dají skvěle házet do kašny...

Přejezd do Bodoni
sobota, 7.7.

San Pietro di SorresNuragh Sant Antine Budík nás probudil po sedmé, abychom se stihli do desíti sbalit. Pak násldoval přejezd do Bodoni, do kempu Pedra e Cupa, kde jsme si zarezervovali druhou polovinu dovolené. Cestou jsme měli dvě zastávky. Nejdřív románský kostel s benediktýnským klášterem San Pietro di Sorres. Tam Vojtíka kousla do tváře včela a vypadal pak po zbytek dne jako Rocky Balboa po osmém kole. Jen pár kilometrů na jih od San Pietro zůstal poměrně zachovaný královský nuragh  Saint'Antine. Zevnějšku stavba vypadala dost nudně. Jakmile jsme ale vstoupili do labyrintu kamenných chodeb, dvojitých stěn a všelijakých komůrek, spadly nám brady úžasem.

Uvnitr v nuraguSchema jak vypadal puvodni palac Na zbytek přejezdu jsme už žádné zastávky plánované neměli. Serpentinami jsme vystoupali téměř do tisíce metrů na průsmyk v Cantena del Gocéano a najednou se hluboko pod námi objevila planina Gocéano, skutečně jako oceán, s hřebeny Supramonte a Monte Albo na obzoru. Mezi městečky Burgos a Bono se navíc na skalním ostrohu tyčila zřícenina hradu Goceano a doplňovala tak úžasnou vyhlídku. Jinak jsme se celou dobu motali silničkami krajem kamenů, makchií, skalek a hlavně nekonečnými háji korkových dubů. V kempu Pedra e Cupa nás přivítaly do bíla rozpálené bungalovy, kde se z nás řinul pot i při naprostém nicnedělání. Hned jsme šli vyzkoušet místní pláže, které lemují celý Budonský záliv. Voda v moři se nám zdála čistší a zároveň teplejší, krásně jsme si navečer prosolili tělíčka.
 
Chodby v nuraghuHrad Goceano se stejnojmennym udolim
 

Koupání u Bodoni
neděle, 8.7.

Chtěli jsme zjistit, jaká jsou na západním pobřeží místa ke koupání, jestli jsou všechna taková jako pláž u kempu. Jsou. Všude mraky Italů a aut zaparkovaných podél silnic. Nakonec jsme zaparkovali v Santa Lucia a upíchli se na pláž. Ta byla trchu volnější, ale zřejmě jen proto, že právě začal čas obědů a siesty.
Morsky vlkHolky s PetrouSlecna Alice
Mělká a teplá voda se ale holčičkám líbila, čerstvý vítr jsme tentokrát konečně využili i k pouštění draků. Šnorchlování jsme také  vyzkoušeli, ale nebýt jedné schované chobotnice, kterou jsme se snažili vyburcovat k činnosti, nenabízel tady podmořský svět nic zajímavého. Večer jsme dětem trochu prodloužili, protože v deset hodin začínala u baru zábava se zpíváním a tancováním pro děti. Od nás se účastnila jen Alice, Klárku tenhle druh zábavy zatím nezlákal. Nás taky ne.
 
Slecna KlaraVecerni minidisko v kempu
 

Capo Testa
pondělí, 9.7.

Zatoka na Capo TestaSnorchlovani a blbnuti v zatoce Přestože je Capo Testa asi sto kilometrů daleko, na naše doporučení jsme se tam dopoledne všichni vydali. V poledním žáru jsme se obložili taškami a slunečníky a začali na mysu hledat místo, kde bychom se mohli zbytek dne koupat. Hned na začátku se nám nabízely kýčovité pohledy na tyrkysové zálivy, malebné zerodované skalní útesy a mořskou úžinu mezi Sardinií a Korsikou. Bílé útesy kolem Bonifaccia nám připomněly cestování po Korsice před dvanácti lety. Stružky potu pálící v očích nás donutily odložit náklad a hledat plážičky nalehko. Nějaký místní pár nám radil, že tady žádné kloudné místo na ležení a koupání nenašel, my se přesto nevzdali a asi po patnácti minutách našli malou zátoku i s jakýms takýms ležením. Do vody to bylo přes pár kamenů, ale odměnou nám byly písčité tůňky s vyhřátou vodou, které od moře oddělovala bariéra těsně pod hladinou. Navíc se zátoka hemžila životem, různé rybky, ráčkové v mušlích, krabi, všechno dostupné i dětem s brýlemi. Možná to byl právě atraktivní podmořský svět, který holčičky donutil nasadit brýle, zadržet dech a ponořit se pod hladinu. Od tohoto výletu jsme s potápěním žádný problém neměli. I šnorchlování dál v moři bylo kouzelné. Dno se od útesů prudce svažovalo do hlubin, podél skal se vyhřívala spousta ryb a hlouběji byla vidět celá hejna, dokonce jsme narazili na sépii, jak vlnivě proplouvá nad mořským dnem. Stejně jako bizarní útvary skal nad vodou představovaly i útesy pod hladinou zajímavou podívanou.

Capo TestaCapo TestaCapo Testa

K večeru jsme se sbalili a začali hledat nějakou restauraci nebo jídelnu, kde by měli nabídku ryb. Už to vypadalo, že podniky otevírají až později v sedm hodin, ale v Porto Pozzo  jsme objevili Pescherii, kde jsme si objednali grilované mixy "La Peschiera" a pak jseště něco, co jsme ve slovníku nenašli. Na mísách nám přinesli grilované tygří a královské krevety různých velikostí a barev, některé z nich ještě vypouštěly sliz a chutnaly jako kondenzovaná mořská voda. Po příjezdu do kempu jsme si raději vydezinfikovaly žaludky pořádnou dávkou pálenky a zase máme na dlouhý čas vystaráno.
 

Capo Coda Cavallo
úterý, 10.7.

Weather.com hlásilo "windy conditions" a skutečně nás ráno probudilo hučení větru v korunách stromů. Poryvy byly tak silné, že na střechy bungalovů padaly menší větvičky a prach vířil celým kempem. Přehodnotili jsme plán, nasedli do aut a popojeli dvacet kilometrů na sever na Capo Coda Cavallo, kde se měla schovávat keška, potenciálně další FTFka. Na mysu na kopci byl chvílemi vítr tak silný, že Alice klopýtala. Až když jsme sešli níž k vodě a skryli se v makchiích, dalo se dýchat líp. Coda Cavallo má několik krásných pláží s výhledem na ostrovy Tavolara a Molara.  
Capo Coda CavalloMacchiemi k pokladuU pokladu
My s sebou plavky ale neměli, stejně byly dost vysoké vlny. Místo koupání jsme se ve směru šipek v GPSkách prodírali cestičkou mezi makchiemi až do malé zátoky, kde byl na skalkách nad vodou poklad schovaný. Bohužel jsme tentokrát nejrychlejší nebyli, v červnu nám prvenství vyfoukli nějací jiní Češi. K večeru jsme zkusili zajít na pláž u kempu, na žádné velké ležení to tam ale nebylo, prudký vítr honil písek dětem do očí, případně nám dělal jehličkové masáže. Není divu, že jsme byli téměř jediní, kdo se v takovém počasí vyvalil k moři. Jó, kdyby byly pláže pořád takhle krásně prázdné...
 

Monte Albo
středa, 11.7.

Ubocni cesta podel Monte AlboCantoniera Guzurra V úterý večer přišla esemeska od Kopiny z Prahy, že se Brandlům narodila malá Lea. Tak jsme otevřeli lahve s vínem, pořádně ji zapili a středeční ráno bylo tudíž trochu otupělé. Rozhodli jsme se to léčit hosrkým vzduchem, sbalili do aut větrovky, pevné boty a začali kroutit
volanty, Cestou na hrebenNa hrebenujak jsme vyjížděli serpentinami od Siniscoly stále vzhůru k vrcholům Monte Albo. Na Cantoniera Guzurra byly nádherné rozhledy na západní vnitrozemskou stranu a navíc mapa s turistickými cestami. Jedna z nich, třicetiminutový výstup na Jana Pretu Arche, se nám zdála celkem přitažlivá. Půlhodinové škrábání na hřeben s Alicí za krkem byl skvělou detoxikační kůrou. Sice jsme se vydrápali jen na nižší část hřbetu Monte Albo , ale i tak rozhodně stály výhledy na na okolní krajinu za námahu. Po dokončení přejezdu jsme byli opravdu kvalitně vykroucení, Ivča trpěla regulérní mořskou nemocí, a tak jsme to rozdýchávali na jedné z pláží v Cala Liberotto nedaleko Orosei.

Pohled na jihovychodPohled na zapadVrcholove foto
 

Golfo di Orosei.
čtvrtek, 12.7.

Budík nás vzbudil ve čtvrt na sedm. To abychom se stihli připravit a dojet do přístavu v Cala Gonone dřív, než odjedou veškeré okružní plavby podél Oroseiského zálivu. Jízda do Cala Gonone byla rychlá a příjezd velkolepý. To když nás navigace odklonila od hlavní silnice, která vede skrz centrum Dorgali, a místo toho nás vedla úzkými zákrutami prudkými srázy nad městečkem dolů do přístavu. Přijeli jsme právě včas na to vybrat vhodnou společnost a dát si ranní kávu v místním baru. O desáté jsme se v tlačenici Italů nalodili, za remcání posádky naskládalli na sedačky a konečně vyrazili z přístavu na jih podél strmého pobřeží Golfo di Orosei.
Golfo di Orosei s Cala GononeJeskyne na Cala LunaCala Mariolu
První zastávka byla na kouzelné Cala Mariolu, nevelké zátoce plné oslnivě bílých oblázků a hradbou skal za hlavou. Tady opět holčičky ukázaly, že se na Capo Testa naučily potápět s brýlemi a tak si koupání na pláži dost užívaly. I šnorchlování dál podél pobřeží bylo skvělé, s jeskyňkami ve skalních útesech a nádherně tyrkysovou vodou. Po hodině a půl opět přirazila naše loďka, aby nás odvezla o pláž dál na La Sorgente. Upíchli jsme se pod vysokou skálu, kam už vršek vrhal stín, ale svěží mořský vítr nás nutil zůstávat na sluníčku.
Cala MarioluLa SorgenteCala Goloritze
Hlavně po vykoupání byla na kdekom často k vidění husí kůže. Poslední zastávku udělala loď na Cala Luna, největší a také nejnavštěvovanější pláži v zálivu. A bylo to znát. Hlava na hlavě, ve vodě nic zajímavého, ve stínu pak už voda byla nepříjemně studená. Jedinným zpestřením byl průzkum zdejších jeskyní v pobřežních útesech. Já s holkami zvládl dvě, které jsou přístupné z pláže. K dalším Cala LunaJeskyne na Cala Lunase musí brodit vodou plnou kamenů a po prvním krátkém pokusu jsem uznal, že si ani děti ani foťák utopit nenechám. Doufali jsme, že se zmrzlinou v bříšku holky na zpáteční cestě do kempu usnou, ale místo toho juchali celou cestu a nám nezbylo, než s nima jít na večerní slíbené minidisco. Z posledních sil se pak dovlekly do postelí, kde okamžitě usnuly, a přiznávám, že i já zanedlouho po nich.
 


Relax

pátek, 13.7.

Spolecna V pátek třináctého by se nic nemělo přehánět a všichni se shodli na tom, že bude asi nejlíp se pořádně vyspat a jen tak se poválet a poblbnout na bodonské pláží. Benda byl trochu nervozní z toho, že nemá nic připraveného na výročí svatby, které na dnešek připadá. Jakoby i děti měly všeho dost, nevyžadovaly být neustále ve vodě a místo toho si raději hrály v dunách. Beztak se opět zvedl vítr a na budkách pobřežních hlídek zazářily žluté vlajky. Odpoledne si do moře holky vlezly jen jednou, jinak si našly svoji vlastní zábavu. Navečer jsme pak všichni opustii kemp a vyrazili do Bodoni najít nějakou pizzerii, gellaterii a vůbec co nás trkne do nosu, abychom se co nejdůstojněji rozloučili se sardinskou dovolenou. Zdařilo se, večeře v deset, zmrzlina v jedenáct a děti usínají před dvanáctou. Zdá se, že se nám nakonec středozemský režim dostal do krve...
Zaver v tratorii 

© 2007 Jdemeven.cz