Lužické hory
HOME AKCE  FOTOGRAFIE BLOG                               
V Alpách už nasněžilo, feraty tedy odpadly. Na válečné poradě ve Zlých časech nad půlitry pivních speciálů  padá rozhodnutí jet do Lužických hor. Přestože nejsou kdovíjak daleko, pořádně je nikdo neznáme.

Čtvrtek 22.10.2015
Auto necháváme ve Svoru před sklárnou, pěkně pod lampou, aby stálo na světle a nelákalo živly k nekalostem. Mirkův plán počítal s tím, že bychom mohli přespat na zřícenině Rousínovského hradu, která leží kus stranou od červené značky. Kus za Rousínovem, na rozcestí lesních cest se najednou objevuje policejní auto. "Dobrý večer, pánové, máme tady pátračku. Z nedaleké léčebny se v lese ztratila pětašedesátiletá paní. Červený kabát. Tak kdybyste ji viděli, volejte 158." Mirkova zřícenina je kdesi v kopci, v lese a ve tmě. Miloš prosazuje alternativu přespat až v ruinách Milštejnu a tak i přes remcání Mirka i Vaška nakonec vystoupáme až ke skalní bráně, která kdysi byla hradem. Místo je to pěkné, ale široko daleko žádné dříví, abychom si rozdělali oheň. Kus cesty zpět jsme si všimli velkých hromad smrkových větví po těžbě, tak se tam vracíme. Na pasece nakonec nacházíme i dvě místa pro stany a brzy už se hřejeme u ohně. Drobně mží, ale dá se to zvládnout. Moma ještě v Praze přepadl moribundus, s námi se na vandr nevydal, a ani nám s sebou nedal nic proti trudomyslnosti. Tak vytahuje svoje špijáky Vašek, ale z toho sena nijak extra odvázaní nejsme.

Pátek 23.10.2015

Vaškovo seno mi rozhodně neudělalo dobře. Brzy ráno vybíhám ze stanu s kvalitní potupkou. A za chvíli zase. To už je líp stoupnout si k ohníčku, který ze žhavých uhlíků vykřesal Vašek. Zanedlouho tam stojíme všichni. Míra vypadá taky zbídačeně. Večer dostal svělý nápad dát pod stan igelitovou plachtu. Jak pršelo, nasbírala se do ní voda a tak Mireček ležel celou noc v jezírku. Teď to nad plameny intenzivně suší a nadává. Opět lezeme do vrchu na Milštejn, odškrtáváme si první kešku a pokračujeme dál po  červené k rybníku Naděje, kde odbočujeme na zelenou značku a stiupáme do Horní Světlé. Roubenky v této horské osadě jsou sice krásné, ale hospůdka nikde žádná. Nezbývá doufat, že bude otevřeno na chatě Luž. A má. Usazujeme se k jedinému volnému stolu. Němci mají prázdniny a je jich plný lokál. Po obědě Mirek zkouší, jestli náhodou nemají kmínku, že by nás naučil pít něco vopravdickýho. Naštěstí nemají. Když stoupáme na nejvyšší horu Lužických hor, zatažená obloha se začíná trhat. Na vrcholu je ještě spousta lidí, hlavně Němců. Výhledy jsou parádní, ale ostře fouká, tak se nezdržujeme a po německé straně sestupujeme na modrou značku. Té se pak držíme a víceméně po hřebenu míříme na západ. Českou hranici překračujeme, když už je téměř tma, ale zatím to stále jde bez baterek. To až pod Ptačincem terén znatelně hrubne a nezbývá, než si přisvítit. Chvíli neúspěšně hledáme kešku v bývalém kamenolomu na Čertově pláni, pak seběhneme do Lesné. Mirek s Vaškem kešky neloví, a tak se zatím pozvali do jediného podniku Starý Stožec. Podniku podivného, na webu nabízejí tradiční českou kuchyni a nám nejdřív nechtěli ani to pivo dát. Nakonec sedíme všichni, večeříme brambůrky z vlastních zásob, protože tato hospoda ani to nenabízí. Jakmile ale odejdou štamgasti, majitelé se s námi dají do řeči a pan domácí nám nakonec nabízí, abychom se vyspali v zadní herně na zemi nebo na lavicích. Že je tam i naražený sud, tak ať si děláme čárky. To se nedá odmítnout. Na řadu přicházejí karty, pak únava a omdlíváme.

Sobota 24.10.2015

Budíme se do přítmí herny s jazykem přilepeným na patro. Ještě že je tady ten naražený Budvárek. K chabým pěti čárkám přidáváme další. A pak pro jistotu ještě jednou. Je to velmi příjemné ráno. Čeká nás výstup do velkého kopce, tak ještě poslední na cestu a už jdeme. Venku nás vítá modrá obloha a svěží pozdí dopoledne. Z Lesné šplháme po červené značce na Tolštejn. Hospůdka přímo na hradě nás doslova vcucla, protože je akorát čas se naobědvat. Varnsdorfský Kocour, respektive Kočka nám sice chutná, ale je čas se posunout dál. Kupujeme vstupenky na hrad, tedy na jeho zbytky. Pohled do okolní krajiny rohodně stojí za to. V remízku nedaleko hradu lovíme další kešku. Vyhřátá louka, vlahý větřík a odpolední slunce jsou neodolatelné. Uléháme do trávy a za chvíli jsme všichni v limbu. Příjemně osvěženi pokračujeme dál na Jedlovou. V závěrečných serpentinách se nabízí výhled na neuvěřitelné obzory Lužických hor a Českého středohoří. Odpolední slunce kouzlí. Za rozhlednou pod buky to vypadá na prima plac pro přespání. Rovina, klacků dost, voda z hospody. A tam teď pospícháme, protože semifinále mistrovství světa v ragby už začalo a novozélandští All Blacks potřebují naši podporu. Televize v lokále není, naštěstí vysílání chytáme na mobil. S Kočkou v ruce tlačíme černé do finále. Mezitím se venku úplně setmělo,  restaurace se začíná plnit ubytovanými hosty. U karet jsme se trochu rozjeli, paní domácí nás musí krotit, abychom se ztišili a Mirek přestal používat "hrubé výrazy". Ten tomu nasazuje korunu tím, že stůl obsazený ženami výletnicemi do náhle ztichlé místnosti označuje za "dámy v letech". Tak s nimi už hovor nezapředeme. Později večer si k nám na panáka sedá paní domácí, k nesmírné nelibosti jejího přítele, pana domácího. Večer příjemně zakončujeme u ohně před stany.

Neděle 25.10.2015

Před stany bez přestání štěká místní ohař. To je zase ráno... Vše se topí v mlze, je vidět nanejvýš na sto kroků. Máme hodinu k dobru, v noci se měnil letní čas na zimní. Pohodová snídaně u ohně. Pes nám v noci sežral chleba, darebák. Ještě rychlé presíčko v restauraci, mladý pan domácí nevynechá příležitost, aby nás nevyplísnil, že jsme mu ohněm čoudili přímo do ložnice a ještě u toho ryčeli, a jsme na sestupu. Mireček si v noci přeležel nohu, nemůže zvedat prsty ani celý nárt. Asi to má vážně nefunkční, protože jde v lese dvakrát za sebou na čumák. Tak mu dáváme klacek, ať se opírá. Po poledni přicházíme do Rybniště. Zpustlá vesnice s cikány nám připomíná, že jsme na severu. Autobusem se během půl hodinky přesouváme zpět do výchozího Svoru a tím končíme letošní vandřík. Výkony sice neoplýval, mnoho kilometrů jsme ušli za tmy, ale byl velmi příjemný a navíc jsme objevili kouzlo Lužických hor, ležících v ústraní mezi oblíbenějším Děčínskem a Jizerkami.

© Jdemeven 2015