Malá Fatra 2019

Podzimní Vandr na hřebeny Malé Fatry 25.-28.10.2019

Panorama z vrcholu Pockkogelu 2807m

Dvakrát nám špatné počasí zabránilo dotáhnout přechod Malé Fatry od Strečna až po Rozsutec. Letos jsme raději zvolili čtyři dny a začátek cesty na severní straně pod Velkým Rozsutcem. A šlo to, navíc s neskutečným počasím a rozhledy po slovenských horách.

25.10. - Biely Potok - Veľký Rozsutec - Sedlo Medziholie
 
Na vrcholu Veľkého RozsutceV Praze na hlaváku se s námi loučí Miloš, kterému ochořela Danča a nemůže tudíž s námi vyrazit do hor, jak by chtěl. Na omluvu předává pálenku, šest plzniček a pár Jasenek, až nám bude nahoře zima. Po zapískání píšťaly otevíráme víno, aby cesta dobře utekla. Vypadá to, že každý vzal víno pro šest lidí. Kdo ho neudá ve vlaku, ráno si své láhve musí nahodit na záda s vidinou, že je musí vynést o tisíc metrů výš. Není jasné, jak to nahoře bude s vodou, tak ji táhneme taky. Nejtěžší část přechodu a nejtěžší batohy. Paráda. V 7:30 vyskakujeme z busu v Bílém Potoce u hotelu Diery. Odtud vede modrá značka stále vzhůru do sedla Medzirozsutce. Mírovi z nějakého důvodu blafly saze hned ve vesnici a celou cestu Dierami se s ním nevidíme. Jak se blížíme k sedlu, po levé ruce se objevuje poměrně sympatický vrch Malého Rozsutce. Zato na pravé straně se nad námi do nebeské výše tyčí Rozsutec Velký, na který máme namířeno. Dřít se do strmého kopce s plnými krmelci na zádech moc velká zábava není. Naštěstí se s každým výškovým metrem obzory stále více otevírají, je na co koukat a u toho kochání můžeme trochu popadnout dech. V závěru výstupu přicházejí na řadu skály  a řetězy, ale to už jsme téměř na vršku kopce. Dobytí Rozsutce zapíjíme Milošovou slivovicí. Cesta dolů do sedla Medziholie je snad ještě horší. Lození po řetězech, slézání skalek, záludně klouzavá drť kamení. Míra dokonce v kolemjdoucích ženách budí zděšené dotazy typu "Kolik vám vůbec je?!?" Pod kopcem na kraji lesa, téměř v sedle dáváme společně pauzu. Veľký Rozsutec ze sedla MedziholieSlunce krásně hřeje, zavíráme oči a vychutnáváme si příjemného šlofíčka. Ale jak se slunce sklání k obzoru, je nutné najít si místo k přespání. Jedno se nabízí kousek na  pravo od cesty, je tam ale od rozcestníku v sedle vidět. Nakonec volíme místo kousek od pramene vody, přímo na málo využívané turistické cestě. Se západem slunce se rychle ochlazuje, přidáváme vrstvy oblečení, ale nakonec se teplota ustálí na přijatelné výši. Oheň neriskujeme, i samotné stanování je v národním parku zakázané. Po večeři dopíjíme vína, nikdo už se s nimi nechce tahat. Taky vaříme čaje s rumem, nikdo už se s nimi nechce tahat. Jenda vytahuje nebeské ukazovátko a začíná lekci astronomie, tedy alespoň v rozsahu, který umožňuje výseč mezi korunami stromů.

26.10. - Sedlo Medziholie - Poľudňový Grúň - Steny - Chata Pod Chlebom
 

Chodník na Severné StenyJenda má těžké ráno, asi mu zaškodil Momův špiák na dobrou noc. Péťa má úplně mokrý spacák. Ibalginy jdou na dračku. Posnídáme, posbíráme veškeré saky paky a vydáváme se na další část přechodu. Včera se nám cestou nějaký maník svěřil, že Stoh, který se nad námi tyčí více než čtyřista metrů vysoko, je zajebaný, kokotovksý kotár, kam už nikdy nepáchne. Bereme si varování k srdci a kopec obcházíme po žluté značce. Sice je to opičí stezka plná kořenů, která beztak pořád stoupá a klesá, ale na vrchol se vláčet nemusíme. Cestou ze Stohového sedla na Poľudňový grúň lidí přibývá a od grúňu dál už je to jak na Václaváku. Na hřebeni dnes pěkně od severu fičí a přestože sluníčko svítí a hřeje, každou chvíli nandaváme druhá trika a větrovky, abychom je pak zase svlékali, když nás stoupání do svahu rozhicuje. Všechnu námahu a nepohodlí naštěstí přebíjejí pohádkově krásné výhledy z hřebene Sten do všech světových stran. Plán zbytku dnešní trasy se stále mění, podle toho, kdo přijde s nějakým skvělým nápadem. Nejvíc jich má Momo, nerozpakuje se přebírat je od druhých a prodávat za své. Opět potkáváme nějaké dva broce, zkušené horaly. Ti nahlodají náš poslední záměr dojít po hřebenovce přes Chleb až k lanovce Hřeben na Chleb, vlevo stezka k chatě Pod Chlebomna Snilovské sedlo, a že kdyby byli na našem místě, valili by to rovnou z kopce po žluté na Chatu Pod Chlebom. Naše porada není dlouhá a za půl hodiny už sedíme před chatou s půllitrem dvanáctky Martins v ruce. V chatě je zcela plno, spí se i v lokále. My ale se spaním uvnitř ani nepočítali a zabíráme místa kolem ohniště na tábořišti hned pod chatou. Jedno euro na hlavu s možností udělat si oheň je prkotina. A že se oheň hodí! Od hřebene neustále fouká severák, dneska na sobě máme snad všechny vrstvy, co s sebou vláčíme. Jen Míra si nechce na hlavu nasadit místo čepice náhradní slipy. A vlastně se není čemu moc divit. K ohni se přidává nejdřív jedna zarytá turistka Jana z Prahy, později ještě dvě mladé holky, které ale od bližšího kontaktu odrazuje svou "diplomacií" Vašík, zhulený Momovým špiákem se značkou otazníku. Asi dobrý matroš.

27.10. - Chata Pod Chlebom - Veľký Kriváň - Malý Kriváň - Suchý vrch - Chata Pod Suchým

 
Cestou na Malý KriváňRáno máme hodinu k dobru, v noci jsme přecházeli na zimní čas. Takže pohoda, kávička, malé pivo, Jana před nás staví tácek se sedmi panáčky borovičky s horcom, že prý to bylo u ohně fajn. Má dnes sice honičku, jde až do Strečna, ale na hřeben s námi vyjde společně. Nakonec se od nás odpoutává až na Veľkém Kriváni, kde je hlava na hlavě a kde ostře fičí. Dál na hřebeni už to zase ujde, slunce hřeje, obloha bez mráčku. Překonáváme Malý Kriváň a pokračujeme až na sedlo Vrata. Tady probíhá menší dohadování a (sebe)přesvědčování, kdo jde zkratkou po žluté do Prislopu pod Suchým a kdo se bude plahočit přes strmé Biele skaly na Suchý vrch a z něj zase nekonečným sestupem na rozcestí, kde se žlutá a červená setkávají. Zkratku volí Péťa s Mírou, my ostatní nastupujeme do ferátek bez reťazí v rozeklaných Bielych skalách, zdoláváme Suchý vrch - poslední vrchol na našem přechodu Malé Fatry. Příjemnou pěšinou mezi opadanými bučinami se dostáváme na Javorinu, odkud už jen seběhneme sjezdovku na chatu Pod Suchým. Volný je jeden stůl na terase, jinak plno, lidi sedí i na louce vedle chaty. Ale naprostá většina zde dělá jen krátkou zastávku před sestupem do údolí. Jak slunce pomalu zapadá, najednou se okolí chaty vyprazdňuje a i my se přesouváme do lokálu, protože se venku citelně ochlazuje. Domlouváme si ubytko ve vlastnímV bučinách pod Suchým vrchom spacáku, koštujeme místní speciality a vína, která mají skladem. Za barem se čile otáčí sympatická copatá ženská, které se líbí náš Michal. "A čo pre teba, Miško?", obrací se na něj s kouzelným úsměvem, když odbaví nás ostatní. Momo se taky snaží, daří se mu nosit ze sklepa zajímavé lahve vína, které v nabídce vůbec nejsou. Po desáté nás zdvořile vyhánějí  do hajan a my jsme celkem vděční, protože jsme z těch třech dní výstupů a sestupů docela servaní. Sice nás poslali na velký pokoj s palandami, kde bychom měli spát s partou dalších turistů, my ale objevujeme "poval", podkrovní místnost se šesti matracemi akorát pro nás.

28.10. - Chata Pod Suchým - Strečno - Žilina

Zamlžená chata Pod Suchým Kýbl čaje, voňavý hemenex, presíčko. Dokonalá snídaně v zamlženém, deštivém ránu, přesně podle předpovědi. Naposledy nasazujeme nyní už dost odlehčené batohy a po cyklostezce sestupujeme do údolí k Váhu. Stejně jako během minulé návštěvy Fatry zde přes cestu leze spousta mloků, se kterými se jinde moc často nesetkáváme. Děšť není hustý, spíš jen mlha a mrholení, do nádražního bufetu v Nezbudské Lúčce vstupujeme jen mírně navlhlí. Osobákem do Žiliny je to jen deset minut a Pod hradem Strečnomy máme tři hodiny do odjezdu našeho pendolína. Před nádražím opět potkáváme turistku Janu, máme na ni skutečně štěstí, nebo ona na nás. Foursquare radí zajít do burgrovny Dr.Hunger a myslím, že jsme chybu neudělali. Báječné burgry, k tomu hronovská IPA Nachmelená opice. Momo potřebuje další ojra do společného banku. Jen ať si to Vašek s Míšou užijí, my ostatní už tyhle eráry známe z Madridu. Cestou zpátky na nádraží je něco potřeba na čerstvě praženou kávu, něco na sklenku červeného v sousední vinárně, něco na višňové víno do vlaku. Ve vlaku se Vašek okamžitě prozrazuje nohama vyzutýma z bot. To se fakt nedá, musíme si je dovézt zašněrované do pohorek až domů, jinak by nás taky mohli z vlaku vyhostit pro obecné ohrožení.

Kompletní fotogalerie: ZONERAMA

Video z akce: YOUTUBE